Skip to Content
NASHVILLE.gov - Metro Government of Nashville & Davidson County, Tennessee NASHVILLE.gov - Metro Government of Nashville & Davidson County, Tennessee (Print logo)

Sample Ballot Metropolitan Government of Nashville and Davidson County State Primary and County General Election August 2, 2012

Candidates of the Republican Party

United States Senate (Vote for 1)

  • Fred R. Anderson
  • Mark Twain Clemens
  • Bob Corker
  • Brenda S. Lenard
  • Zach Poskevich
  • Write-In

United States House of Representatives
5th Congressional District (Vote for 1)

  • Justin Jones
  • Bob Ries
  • John (Big John) Smith
  • Brad Staats
  • Tracy C. Tarum
  • Write-In

Tennessee State Senate
18th Senatorial District (Vote for 1)

  • J. H. Tony Allers
  • Jeff Coker
  • Brock Ewell
  • Ferrell Haile
  • Write-In

Tennessee State Senate
20th Senatorial District (Vote for 1)

  • Steven Dickerson
  • David Hall
  • Rob Mortensen
  • Write-In

Tennessee House of Representatives
50th Representative District (Vote for 1)

  • D.J. Farris
  • Dave Hall
  • Charles Williamson
  • Write-In

Tennessee House of Representatives
51st Representative District (Vote for 1)

  • Write-In

Tennessee House of Representatives
52nd Representative District (Vote for 1)

  • Write-In

Tennessee House of Representatives
53rd Representative District (Vote for 1)

  • Ben Claybaker
  • Tonya Miller
  • Write-In

Tennessee House of Representatives
54th Representative District (Vote for 1)

  • Write-In

Tennessee House of Representatives
55th Representative District (Vote for 1)

  • Write-In

Tennessee House of Representatives
56th Representative District (Vote for 1)

  • Beth Harwell
  • Write-In

Tennessee House of Representatives
58th Representative District (Vote for 1)

  • Write-In

Tennessee House of Representatives
59th Representative District (Vote for 1)

  • Robert Duvall
  • Write-In

Tennessee House of Representatives
60th Representative District (Vote for 1)

  • Jim Gotto
  • Write-In

Candidates of the Democratic Party

United States Senate (Vote for 1)

  • Mark E. Clayton
  • Larry Crim
  • Gary Gene Davis
  • Dave Hancock
  • Park Overall
  • T.K. Owens
  • Benjamin Roberts
  • Write-In

United States House of Representatives
5th Congressional District (Vote for 1)

  • Jim Cooper
  • Write-In

Tennessee State Senate
18th Senatorial District (Vote for 1)

  • Maria A. Brewer
  • Write-In

Tennessee State Senate
20th Senatorial District (Vote for 1)

  • James A. Baxter
  • Phillip L. North
  • Write-In

Tennessee House of Representatives
50th Representative District (Vote for 1)

  • Bo Mitchell
  • Write-In

Tennessee House of Representatives
51st Representative District (Vote for 1)

  • Michael L. Turner
  • Write-In

Tennessee House of Representatives
52nd Representative District (Vote for 1)

  • Michael Stewart
  • Write-In

Tennessee House of Representatives
53rd Representative District (Vote for 1)

  • Jason Potts
  • Jason Powell
  • Write-In

Tennessee House of Representatives
54th Representative District (Vote for 1)

  • Brenda Gilmore
  • Write-In

Tennessee House of Representatives
55th Representative District (Vote for 1)

  • Gary Odom
  • Write-In

Tennessee House of Representatives
56th Representative District (Vote for 1)

  • Write-In

Tennessee House of Representatives
58th Representative District (Vote for 1)

  • Harold M. Love
  • Mary Pruitt
  • Steven Turner
  • Write-In

Tennessee House of Representatives
59th Representative District (Vote for 1)

  • Sherry Jones
  • Write-In

Tennessee House of Representatives
60th Representative District (Vote for 1)

  • Darren Jernigan
  • Write-In

General Election

Judge, Circuit Court Division 3 (Vote for 1)

  • Phillip Robinson (Democratic Nominee)
  • John W. Heacock (Independent Candidate)
  • W. Scott Rosenberg (Independent Candidate)
  • Write-In

Assessor of Property (Vote for 1)

  • George L. Rooker, Jr.
  • Write-In

Judge, General Sessions Court Division 8 (Vote for 1)

  • Rachel L. Bell (Democratic Nominee)
  • Michael H. Rowan (Independent Candidate)
  • Write-In

Criminal Court Clerk (Vote for 1)

  • Howard Gentry (Democratic Nominee)
  • Write-In

School Board Member District 1 (Vote for 1)

  • Sharon Gentry (Independent Candidate)
  • Edward T. Kindall (Independent Candidate)
  • Write-In

School Board Member District 3 (Vote for 1)

  • Jarold Delozier (Independent Candidate)
  • W. Fred Lee, Jr. (Independent Candidate)
  • Jill Smith Speering (Independent Candidate)
  • Write-In

School Board Member District 5 (Vote for 1)

  • John E. Haubenreich (Independent Candidate)
  • Elissa Kim (Independent Candidate)
  • Erica Lanier (Independent Candidate)
  • Gracie Porter (Independent Candidate)
  • Write-In

School Board Member District 7 (Vote for 1)

  • Will Pinkston (Independent Candidate)
  • Alan C. Sharp (Independent Candidate)
  • Hillyard Al Wilkins (Independent Candidate)
  • Write-In

School Board Member District 9 (Vote for 1)

  • Bob Bogen (Independent Candidate)
  • Eric Crafton (Independent Candidate)
  • Margaret O. Dolan (Independent Candidate)
  • Amy Frogge (Independent Candidate)
  • Ronnie Osborne (Independent Candidate)
  • Write-In

General Election Judicial Retention Questions

Jeffrey Bivins

Shall JEFFREY S. BIVINS be retained or replaced in office as a Judge of the Tennessee Court of Criminal Appeals, Middle Division?

  • Retain
  • Replace

Roger Page

Shall ROGER A. PAGE be retained or replaced in office as a Judge of the Tennessee Court of Criminal Appeals, Western Division?

  • Retain
  • Replace

Federal or State government issued Photo ID is required to vote unless an exception applies. College Student ID’s will NOT be accepted. To learn more about the new law and its exceptions, please call the Davidson County Election Commission or visit GoVoteTN.com

Davidson County Election Commission
800 2nd Avenue South First Floor
General Office: (615) 862-8800
Fax: (615) 862-8810
Absentee Office: (615) 862-8815 Fax: (615) 880-1729
TTY 1-800-848-0298 or TN Relay 711

Commission Members
Lynn Greer, Chairman
A.J. Starling, Secretary
Steve Abernathy, Eddie Bryan, Patricia Heim
Albert U. Tieche, Administrator of Elections
To find your voting location for Election Day, August 2, 2012,